تولید بلوک سیمانی

برای ساخت بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از مصالح مختلفی میتوان استفاده نمود که در همه آنها سیمان جزو مصالح ثابت می باشد و دیگر مصالح میتوانند ماسه، پوکه معدنی، پرلیت و لیکا استفاده نمود که هرکدام ویژگیهای خود را دارا میباشند اما اخیرا در تهیه بلوک سیمانی از پوکه معدنی بیشتر استفاده میشود الخصوص شهرهای غربی کشور، آنهم بعلت دارا بودن شهر تبریز از معادن متعدد پوکه با کیفیت بالا که استفاده از پوکه معدنی باعث سبکی بلوک می شود که گاها در بازار به بلوک سبک نیز معروف میباشند.

با ممنوعیت استفاده از بلوکهای سفالی در برخی از شهرها توسط سازمان نظام مهندسی، استفاده از بلوکهای سیمانی رایج شده که در دیوارها، تیغه بندی و سقف استفاده می شوند. 

 

استانداردهای بلوک سیمانی

از لحاظ ظاهری بلوکهای سیمانی میبایست صاف و بدون شکستگی باشند و همچنین بگونه ای باشند که اندود و ملات براحتی به آن بچسبند.

در استاندار ملی شماره 70، بلوکهای توخالی دیواری را به چند دسته تقسیم کرده اند که اندازه های استاندارد بدین ترتیب میباشند 20*40*10 و 20*40*15 و 20*40*20 که ضخامت بلوکها میبایست در بلوکهای کوچک 3 سانتیمتر و در بلوکهای متوسط و بزرگ 4 سانتیمتر باشند.

 

جهت کم کردن بار مرده و کاهش تبادل حرارتی و صوتی ساختمان از بلوکهای سبک دیواری و سقفی استفاده می شود. منظور از بلوکهای سبک همچنان که در بالا اشاره شد همان بلوک های پوکه ای یا گازی(AAC) و یا سلولی(CLC) میباشند.

وزن مخصوص بلوک سبک بین 1200 تا 1450 کیلوگرم بر متر مکعب و مفاومت فشاری متوسط سه نمونه آنها باید حداقل 70 کیلوگزم بر سانتیمتر مربع و حداقل مقاومت فشاری یک نمونه 55 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشند. بلوک ساخته شده از ماسه و شن نیز وزنی در حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب میباشد .

 

 

طرح اختلاط بتن

بتن مصرفی برای تولید بلوک میبایست از ملات خشک تهیه شود.

طرح اختلاط بتن مصرفی در تولید بلوک باید:

یک پیمانه سیمان

3/5 پیمانه شن 

2/5 پیمانه ماسه

150-130 لیتر آب برای بتن لرزیده یا 180-160 لیتر برای بتن نلرزیده باشد. 

 

عمل آوری بلوکهای سیمانی

سه روش عمل آوری بلوکها عبارتند از :

 

-  عمل آوری با هیتر یا بخاری

در کارگاهای کوچک با ظرفیت تولید پایین از این روش استفاده میشود بدلیل اینکه نیاز به امکانات زیادی ندارد بدین صورت که بلوکها در مقابل هیتر یا بخاری که دارای بادبزن میباشد قرار میگیرد که هوای گرم از بین بلوکها عبور مینماید در این روش میبایست روی بلوکها را جهت حفظ گرما پوشانید.

 

-  عمل آوری با آب

در روش عمل آوری با آب نیز مانند روش بالا امکانات خاصی نیاز نیست و این روش بیشتر در جاهایی که بلوک در مکان سرباز قرار میگیرد و در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد انجام میگیرد بدین صورت که با یک آبپاش بلوکها را آبپاشی نموده تا از پایین آمدن رطوبت در بلوکها جلوگیری نمود که معمولا در این روش عمل آوری یک هفته زمان میبرد.

 

-  عمل آوری با بخار

در  جاهایی با ظرفیت تولید بالا برای اینکه زمان خشک کردن و عمل آوری بلوک پایین بیاید از این روش استفاده میکنند که با طراحی و ساخت اطاق بخار 

امکان پذیر میباشد. این اطاقها میبایست دارای حرارت 80 درجه سانتیگراد باشند در این روش عمل آوری بلوکها به یک روز کاهش می یابد.

 

 

* نکته مهم در آماده سازی بلوکها با صرف نظر از روشهای بالا، حتما باید پس از زمانهای ذکر شده در بالا محل نگهداری بلوکها طوری باشد که در معرض مستقیم نور آفتاب نباشند و همچنین وزش باد و بهتر است تا سه هفته در این شرایط بمانند تا بطور یکنواخت خشک شوند به نحوی که رطوبت بلوکها برای بلوکهای (با وزن مخصوص 1400 کیلوگرم بر متر مکعب 2 درصد)  (با وزن مخصوص کمتر از 1400 کیلوگرم بر متر مکعب 5 درصد) بیشتر نباشد زیرا رطوبت زیاد باعث ایجاد ترک و جمع شدگی در کار می شود.

 

دانلود طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی

 

 

انواع دستگاه تولید بلوک:

جهت تولید انواع بلوک سیمانی دستگاههای مختلفی هستند که این دستگاهها به دو گروه کلی تقسیم میشوند:

1. دستگاههای ثابت بلوک زنی

دستگاههای ثابت که در بازار بنام دستگاه پیوینگ یا دستگاه پیوسینگ معروف هستند در اصل تفاوتی با هم ندارند فقط از لحاظ تلفظی در بازار تفاوت دارند که اصطلاح پیوینگ یا همان Paving که در انگلیسی به معنای سنگفرش میباشد گرفته شده و صحیح میباشد. در این دستگاهها، دستگاه در یک محل برروی فونداسیون نصب میشود و بصورت خط تولید نصب و راه اندازی میشوند.

تولید بلوک در دستگاه ثابت برروی انواع پالت چوبی، پالت فلزی و پالت PVC تولید میشود که تعداد پالتها برحسب ظرفیت تولید دستگاه خریداری میشود و به همین دلیل است که بلوک تولید شده از سطح صافی و تمیزی برخوردار میباشند.

دستگاههای که برای تولید بلوک میبایست در کنار دستگاه ثابت قرار گیرند به شرح زیر مباشد:

ابتدا مصالح ( شن، ماسه، پوکه ...) برای توزین توسط لودر داخل دستگاه فیدر ، بچینگ پلانت ریخته میشوند و پس از توزین توسط نوار نقاله به سمت میکسر هدایت میشوند که در این مرحله سیمان نیز از طریق اسکرو وارد میکسر شده و به همراه آب ترکیب میشوند.

پس از اینکه مخلوط آماده شد از طریق نوار نقاله به سمت دستگاه بلوک زن هدایت میشود و در داخل دستگاه بتن پس از اینکه داخل قالب ویبره و پرس شد تبدیل به بلوک شده، بر روی پالت از دستگاه خارج شده و به همراه پالت بر روی باند زنجیری قرار میگیرد که بعد از باند زنجیری دستگاه رباط قرار دارد که وظیفه چیدن پالتها به همراه محصول برروی هم را دارد تا توسط لیفتراک بصورت یکجا به محل خشک شدن انتقال گردند.

 

2- دستگاه سیار بلوک زنی

دستگاههای بلوک زن سیار یا دستگاه بلوک زن تخم گذار عمل تولید بلوک را بر روی زمین بتنی و کاملا صاف و تراز شده انجام میدهند دستگاههای بلوک زن سیار هیدرولیکی در دو مدل کلی تولید میشوند:

تولید جدول بتنی

جداول بتنی یکی از پرکاربردترین مصالح شهرسازی نوین بشمار میرود که در بیشتر در محوطه سازی و جدا کردن یک سطح از هم و یا بیشتر در قناتها و آبرو ها استفاده میگردد. از آنجایی که جداول بتنی در معرض سرما، بارندگی و تمامی شرایط جوی قراردادند از این میبایست دارای استحکام و کیفیت بالای باشند لذا کیفیت و استحکام جداول بتنی بیشتر به نوع دستگاه بستگی دارد و همچنین مصالح استفاده شده که در زیر سعی بر اینست که شما را با روشهای مختلف تولید آشنا نماییم.

 

جدول بتنی بطور کلی در دو روش سنتی و پرسی تولید می شود.

 

روش سنتی: در این روش بتن در داخل قالبهای ریخته شده و پس از ایم که بتن شکل قالب را به خود گرفت و عمل آوری شد جدول را از قالب خارج میکنند که برای افزایش عمر جدول نسبت آب به سیمان کم میباشد که در کنار این امر از مواد افزودنی نیز کمک گرفته میشود. همچنین جهت افزایش استحکام این نوع جداول در برابر یخزدگی و سرما از مواد حباب زا استفاده میشود.

 

روش پرس و ویبره:

در این روش با استفاده از دستگاههای پرسی بنام جدول زن استفاده میشود که این دستگاهها میتوانند سیار و ثابت(خط تولید)  باشند که نوع ثابتها از قدرت پرس و ویبره زیادی برخوردارند. روند کلی در این دستگاهها بدین صورت میباشد که ابتدا مصالح با طرح اختلاط خشک وارد میکسر شده و سپس وارد دستگاه گردیده و در دستگاه با استفاده از ویبره ه هنگام پر کردن مصالح داخل قالب، مصالح متراکم شده و خلل فرج از بین میروند سپس با استفاده از سیستم پرس جداول کاملا زیر فشار پرس میشوند که مستحکم تر شده و سپس در مرحله نهایی از قالب خارج و به بیرون برده شده تا خشک شوند.

 

 

روش پرس تر ( wet press):

در این روش بتن بصورت تر آماده میشود که در داخل قالب ریخته شده و با استفاده از سیستم وکیوم آب آن گرفته شده و سپس از دستگاه خارج میشود. در این سیستم از ویبره استفاده نمیشود.

 

استانداردهای کار:

- بهتر است ماسه ها شکسته نباشند و حدالامکان گرد گوشه باشند، ماسه شکسته مصرف سیمان را تا 10 درصد افزایش میدهد و توجیه اقتصادی فنی ندارد

- زمان مناسب عمل آوری و خلوط کردن میکسر 1.5 دقیقه باشد مگر اینکه اطمینان حاصل شود که کمتر از این زمان بتن همگن بدست می آید

- سیمان فله ای باید در انبار فلزی یا سیلو سیمان نگهداری شود نه در انبارهای بنایی و حداکثر مدت انبار کردن نباید بیشتر از 4 ماه باشد

- در صورت استفاده از سیمان پاکتی باید کف انبار مربوطه 80 سانت از کف زمین بلندتر و حدالامکان بدون پنجره باشد

- شن شکسته تا 5 درصد میتواند مصرف سیمان را کاهش دهد

 

 

طرح اختلاط 1 متر مکعب بتن برای جدول بتنی:

 

وزن حجمی بتن

کیلوگرم

سیمان

کیلوگرم

شن

کیلوگرم

ماسه

کیلوگرم

آب

لیتر

مقاومت فشاری

کیلوگرم / سانتیمتر مربع

2271

363

1184

519

205

200

2286

446

1184

452

205

250

2298

513

1184

397

205

300

شنبه ۲۷-۰۵-۱۳۹۷
برچسب ها:

Quick access